Fitohormoni su prirodne supstance koje se izgrađuju u biljnom organizmu koje utiču na razviće biljaka. Razviće biljaka obuhvata dva procesa: rastenje i diferencijaciju. Rastenje predstavlja povećanje biljnog tela ili pojedinih biljnih organa, dok diferencijacija podrazumeva pojavu novih tipova ćelija, organa ili tkiva, kao i uspostavljanje višeg stepena složenosti organizma. Na hormonalni status utiču i spoljašnji faktori, tako da su fitohormoni takođe i elementi signalnog sistema koji usklađuje funkcije biljke sa elementima njene okoline. Fitohormoni se još nazivaju i regulatorima rastenja ili supstancama rastenja.
Vrlo kratko vreme nakon otkrića fitohormona dokazano je da oni imaju značajne efekte na biljnu proizvodnju, pa se danas intenzivno koriste u voćarstvu, ratarstvu i šumarstvu.
Fitohormoni obukvataju nekoliko klasa jedinjenja i to:
Termin „hormon“ je preuzet iz animalne fiziologije i on pokazuje da se aktivna supstanca proizvodi u posebnim žlezdanim ćelijama i transportuje humoralnim putem do nekog drugog organa i tkiva, u kome reguliše funkciju specijalnih ciljnih ćelija.
Biljke nemaju žlezde u kojima se sintetišu hormoni (svaka ćelija u nekom periodu života sintetiše neki hormon), ne postoje ciljne ćelije (sve ćelije u nekom periodu života reaguju na hormone), humoralni sistem ne postoji (transport hormona nije uvek jasno utvrđen).
Biljni hormoni imaju višestruko dejstvo i širok dijapazon dejstva: